17 sierpnia 2014

Chleb orkiszowy na miodzie

Pyszny i zdrowy chleb orkiszowy na miodzie. Jest to chleb na żytnim zakwasie z dodatkiem drożdży. Zakwas można zrobić samemu, ale polecam użyć starszego. Zapytajcie o niego w młynie lub poproście o odłożenie znajomego, który piecze chleb. Wówczas chleb szybciej urośnie. Orkisz to stara odmiana pszenicy, która rzadziej wywołuje alergię. Chleb według tego przepisu jest doskonały. Ma chrupiącą skórkę i bardzo smaczny, miękki środek. Co najważniejsze, jest bardzo zdrowy. Przepis jest bardzo prosty, a upieczony chleb długo zachowuje świeżość. Takiego dobrego chleba z pewnością nie znajdziecie w piekarni.


składniki
zaczyn
- 50 g zakwasu żytniego

- 75 g mąki orkiszowej typ 1850 lub 720

- 100 g wody


ciasto właściwe

- 275 g wody

- 30 g miodu

- 250 g mąki orkiszowej 1850
- 250 g mąki orkiszowej białej typ. 630

- 1,5 łyżeczki (10 g) soli morskiej

przygotowanie
1. Przygotowuję zaczyn i odstawiam go na około 12 godzin. Po tym czasie na zaczynie pojawią się malutkie bąbelki, które świadczą że pracuje i jest gotowy do zmieszania z ciastem właściwym. Polecam przygotować zaczyn wieczorem, aby rano zabrać się do dalszej pracy. 
2. Po tym czasie mieszam zaczyn z pozostałymi składnikami: mąką, solą, wodą i miodem. Porządnie wyrabiam ciasto przez kilka minut, aż będzie gładkie i z łatwością odchodzi od miski.
3. Pozostawiam w misce do wstępnej fermentacji, przykrywam ściereczką i czekam aż podwoi swoją objętość. Może to potrwać kilka godzin (jeśli użyjemy drożdży to czas będzie znacznie krótszy). Czas wyrastania uzależniony jest od temperatury otoczenia i siły zakwasu (moje ciasto, bez drożdży zwykle wyrasta w ciągu 3 godzin).
4. Gdy ciasto podwoi swoją objętość przekładam je do foremki wysmarowanej olejem i wysypanej otrębami owsianymi. Ciasto w foremce znów pozostawiam pod przykryciem na kuchennym blacie i czekam, aż sięgnie brzegu formy (około 1,5-2 godzin). 
5. Foremkę wstawiam do piekarnika nagrzanego do 230 stopni C. Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę piekarnika do 200 stopni C i pieczemy jeszcze przez pół godziny. 
6. Po upieczeniu chleb wyjmuję z formy i pozostawiam do wystudzenia.przepis na podstawie chleba Liski z White Plate

2 komentarze:

Printfriendly