Wyroby z jasnej mąki pszennej nie należą do najbardziej pożądanych, gdy dbamy o zdrową dietę. Jednak wcale musimy rezygnować z naleśników, pierogów, tart czy nawet ciast. Można je przygotować z mąki jaglanej, gryczanej, owsianej ... Możliwości jest naprawdę sporo, a zdrowsze wersje smakiem nie odbiegają od oryginalnych.
Dziś mam dla Was przepis na naleśniki jaglane. Są lekkostrawne, smaczne i sycące. Najlepiej smakują od razu po usmażeniu. Mąka jaglana powstaje ze zmielenia kaszy jaglanej. Można ją przygotować samemu, lecz jest to dość pracochłonne. Ze względu na charakterystyczną gorycz kaszę należy najpierw sparzyć, następnie wysuszyć, aż w końcu zmielić na mąkę. Zdecydowanie łatwiej jest kupić dobrej jakości mąkę jaglaną. Ma bogate właściwości prozdrowotne. Jest bogata w witaminę B, lecytynę (wpływa korzystnie na pamięć i reguluje cholesterol) i sole mineralne. Co więcej jest bezglutenowa i zasadotwórcza.
składniki
na około 6-7 naleśników
- szklanka mąki jaglanej
- pół szklanki mleka
- pół szklanki wody
- 1 jajko
- szczypta soli himalajskiej
- olej kokosowy do smażenia
przygotowanie
1. Mąkę jaglaną łączę z mlekiem, wodą i jajkiem za pomocą miksera, aż uzyskam jednolitą masę. Dodaję do niej szczyptę soli himalajskiej.
2. Odstawiam na 15 minut, aby odpoczęło.
3. Na rozgrzanej patelni rozprowadzam niewielką ilość oleju kokosowego. Używam pędzelka, dzięki któremu mogę dokładnie rozprowadzić olej po dnie patelni.
4. Za pomocą chochli odmierzam masę i wylewam ją na patelnie, tak aby pokryła całe dno. Smażę z obu stron, aż się ładnie zarumienią.
5. Usmażone naleśniki układam jeden na drugim i przykrywam od razu folią aluminiową (zapobiega to ich wysychaniu, które następuje szybko po usmażeniu).
Podaję z ulubionymi dodatkami:
- dżemy 100 % (najlepiej z domowych zapasów)
- owoce np. banany, borówki
- masło z prażonych migdałów, masło orzechowe
U mnie zwykle są pełnią rolę słodkiego śniadania, lecz nic nie stoi na przeszkodzie aby zjeść je z wytrwanymi składnikami.
tak to można zaczynać każdy dzień!
OdpowiedzUsuń